Poczynając od konferencji w Paryżu w 1883 roku, kiedy przyjęto podwaliny ochrony własności przemysłowej, poprzez Sztokholm, Niceę, Madryt, Hagę, Berno, Londyn, Waszyngton, Singapur, Jaunde i inne miasta, do dzisiaj zwołano i przeprowadzono dobrą setkę konferencji i przyjęto dziesiątki konwencji regulujących zasady tej ochrony. Ochrona praw autorskich, stanowiąca sedno własności intelektualnej, szła jeszcze innym trybem a jej podwalin można szukać nawet w XVI wieku. Warto tu dodać, że w wielu porządkach prawnych własność przemysłowa i intelektualna zasadniczo nie są rozróżniane. I np. w terminologii angielskiej obejmuje je pojęcie zbiorcze, Intellectual Property.
Powstały międzynarodowe organizacje zajmujące się regulowaniem tej ochrony, z których najważniejsze to WIPO w Genewie, EU IPO w Alicante, EPO w Monachium, OAPI w Jaunde. Powstało wyspecjalizowane sądownictwo. Ale nadal nie wszystkie kraje świata są członkami wszystkich tych organizacji i nadal w wielu ochronę zapewniają jedynie krajowe urzędy patentowe i krajowe ustawodawstwo z krajową specyfiką. Międzynarodowa ochrona praw autorskich jest jednocześnie i podobna i zróżnicowana.
Obecne ustawodawstwo polskie w zakresie ochrony znaków towarowych i wzorów przemysłowych zostało w zasadniczo zunifikowane z ustawodawstwem Unii Europejskiej. W szerszym zakresie podlega zasadom konwencji madryckiej i haskiej prowadzonych przez WIPO. Jednak w zakresie ochrony patentowej stosuje się do dualizmu konwencji PCT i EPC, prowadzonych przez WIPO i EPO. Polska jest stroną konwencji berneńskiej o ochronie utworów literackich i artystycznych, prowadzonej przez WIPO.
Sugestia nasuwa się sama, że wyspecjalizowana pomoc może się przydać. KANCELARIA RH SAWICKI jest na telefon lub kliknięcie.